Jakim drewnem palimy w piecu chlebowym?
Piec chlebowy, jak sama nazwa wskazuje, jest przeznaczony do wypieku pieczywa. Niemniej może też być świetnym wyborem do pizzy, ciast i innych potraw. Jakim drewnem palić w piecu chlebowym dla najlepszych efektów? Jakie cechy powinien mieć dobry piec chlebowy i jak go używać? Sprawdź wskazówki od ekspertów z GP-Pizza!
Drewno do pieca chlebowego – jakie powinno być?
Piec chlebowy znajduje zastosowanie nie tylko przy pieczeniu chleba, ale jest też nieocenionym wsparciem przy wszelkich innych wypiekach czy najróżniejszych daniach. W ofercie producentów dostępne są piece chlebowe opalane drewnem (najpopularniejsze), gazowe oraz hybrydowe. W przypadku modeli na drewno oraz hybrydowych, użytkownicy muszą zadbać o odpowiednie paliwo, aby móc korzystać z funkcjonalności urządzenia. Jakie drewno do pieca chlebowego wybrać?
Zdecydowanie rekomendujemy drewno z drzew liściastych, które zapewnia równomierne spalanie, nie dymi się nadmiernie i nie wydziela dużo żywicy, co mogłoby mieć negatywny wpływ na smak wypieków. Jeśli chodzi o najczęściej wybierane gatunki, to są to:
- grab – twardy, kaloryczny, doskonały do pieców chlebowych, ale trudniej dostępny;
- buk – spala się powoli, równomiernie i wydziela dużo ciepła, zapewniając długotrwałe utrzymanie temperatury;
- dąb – pali się długo i stabilnie, wysokokaloryczny;
- jesion – jego główne atuty to szybkie rozpalanie i wydzielanie dużej ilości ciepła, ale minusem jest stosunkowo szybkie spalanie.
Jak używać pieca chlebowego?
- Pierwszym etapem użytkowania pieca jest jego rozpalenie. Zgodnie z powyższymi wskazówkami, sięgnij po drewno liściaste (np. grab, dąb). Umieść suche drzewo w komorze spalania (najlepiej po bokach i bliżej tylnej ściany), a następnie rozpal mniejsze kawałki.
- Dokładaj drewno stopniowo, aby zwiększyć ilość ciepła – do uzyskania optymalnej temperatury zwykle musi upłynąć około 1,5h. Przydatny będzie tu termometr. Chleb zwykle piecze się w temp. 250–300°C, pizzę w ok. 400°C, a inne potrawy czy ciasta w ok. 180-200°C.
- Regularnie zaglądaj do pieca i usuwaj nadmiar żaru i popiołu za pomocą szczotki lub metalowej łopaty.
- Piec chlebowy długo utrzymuje temperaturę, więc jeśli okaże się, że jest ona zbyt wysoka, możesz go schłodzić poprzez otwarcie drzwi lub spryskanie wnętrza wodą.
- Chleb wypieka się najczęściej bezpośrednio na gorącym kamieniu bądź cegłach szamotowych, a dla uzyskania chrupiącej skórki, warto do pieca włożyć naczynie napełnione wodą.
- Po zakończeniu pieczenia należy oczyścić piec z resztek popiołu czy ewentualnych innych zanieczyszczeń. Zalecana jest też regularna konserwacja, która umożliwi zachowanie doskonałej izolacji, a tym samym efektywne i równomierne pieczenie.
Gdzie kupić dobry piec chlebowy?
Piece chlebowe znajdują zastosowanie w różnych sektorach branży gastronomicznej – restauracjach, piekarniach, cukierniach i innych lokalach. Niektórzy nawet decydują się na ich zakup do użytku prywatnego, np. w ogrodzie czy kuchni letniej. Wysokiej jakości piece można nabyć przede wszystkim w sklepach specjalizujących się w produktach dedykowanych gastronomii. W GP-Pizza czekają na Państwa sprzęty profesjonalne od renomowanych włoskich producentów. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą, która obejmuje zarówno piece chlebowe opalane drewnem, jak i gazowe czy hybrydowe. Jeśli potrzebują Państwo pomocy doradcy – chętnie służymy pomocą. Zapraszamy do kontaktu!